طراح مقبره شهدای گمنام دانشگاه دولت آباد گفت: ایده اصلی این طرح بر گرفته از نماد جمهوری اسلامی ایران است که در قالب یک  معماری ایرانی – اسلامی شکل گرفته که قابلیت اجرایی شدن، فرم اصلی آن است.

به گزارش صاحب نیوز؛ سید محمد طاها حسینی در گفت و گویی درباره مسابقه طراحی مقبره شهدا و نحوه شرکت در آن گفت : بنده در زمان مسابقه دانشجو ترم 5 بودم که متوجه خاکسپاری دو شهید گمنام شده و به محض مطلع شدن از این رویداد ایده طراحی مقبره به ذهنم رسید که با پیگیری از مسئولان گروه معماری و دانشگاه متوجه برگزاری مسابقه شدم ودر نهایت طرح خودم را برای شرکت در مسابقه آماده کردم.

برنده طرح مقبره شهدای گمنام دانشگاه دولت آباد درباره ایده و کلیت طرح و در اصل خصوصیات بارز طرح نسبت به دیگر طرح ها  تصریح کرد: ایده اصلی این طرح بر گرفته از نماد جمهوری اسلامی ایران است که در قالب یک  معماری ایرانی – اسلامی شکل گرفته که قابلیت اجرایی شدن، فرم اصلی آن است.

وی درباره طرح کلی بنا افزود: طرح شامل هشت ستون بر پلان هشت ضلعی است که در سقفی به فرم ستاره شمسه، ختم می شود که علت اصلی آن تاکید بر معماری ایرانی– اسلامی بوده و وجود هشت ورودی در بنا تجسم کننده هشت درب بهشتی است.

وی ادامه داد: در بدنه ی بنا، این هشت ستون به نحوی طراحی شده که مخاطب با قرار گیری در روبروی این ستون ها به وضوح آرم جمهوری اسلامی را درک می کند که مفهوم این عمل با توجه به قرار گیری قبور در مرکز طرح ، شهادت برای جمهوری اسلامی ایران را بیان می کند.

حسینی گفت: با وجود این نماد در بدنه مقبره برای وضوح بیشتر و تاکید بر فرم اصلی، طراحی محوطه را هم با توجه به وجود ستاره شمسه در سقف، فرم گره چینی موجود در آثار تاریخی اصفهان در محوطه ، پیاده سازی و اجرا شد.

وی دررابطه با اجرایی بودن طرح افزود: در معماری قابلیت اجرایی بودن طرح چه از نظر سازه و چه از نظر بودجه بسیار مهم است و طرحی که این خصوصیت را نداشته باشد عملاً طرح کامل و تکمیلی نیست و من در روز های اول سه ایده در ذهن داشتم که فقط توجه به این نکته علت اصلی نهایی کردن این طرح بود.

برنده طرح مقبره شهدای گمنام دانشگاه درمورد اینکه اجرای این طرح تا چه زمانی طول بکشد افزود : تاکنون اجرای این طرح خیلی خوب پیشرفت داشته و حوزه عمران دانشگاه تمام کوشش خود را برای اتمام سریع تر طرح به کار برده است.