رسانه تخصصی معمار شهر

رسانه تخصصی معماری و شهرسازی

رسانه تخصصی معمار شهر

رسانه تخصصی معماری و شهرسازی

رسانه تخصصی معمار شهر

مطالب و مباحث تخصصی معماری و شهرسازی و دیگر علوم وابسته را با ما مطالعه نمایید...
در اين وب
در كل اينترنت
 • قالب وبلاگ
 • تبلیغات

  طبقه بندی موضوعی
  نویسندگان

  گزارش عملکرد یک‌ساله معاونت شهرسازی و معماری/ تشریح مصداق‌های استفاده از ظرفیت‌های ادغام دو حوزه راه و شهرسازی/ تشکیل شورای ساماندهی پایتخت

    معاون معماری و شهرسازی به مناسبت هفته دولت طی نشستی با خبرنگاران گزارشی از اقدامات معاونت تحت مسئولیت خود را در ۲۶ بند، تشریح کرد.

  به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، نشست خبری محمدسعید ایزدی معاون معماری و شهرسازی و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به همراه مدیران کل دفاتر نظارت بر طرح های توسعه و عمران، معماری، طراحی شهری و بافت‌های واجد ارزش، دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری و طرح ریزی شهری با حضور خبرنگاران رسانه ها، خبرگزاری‌ها، سایت‌ها و روزنامه ها در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

  محمد سعید ایزدی

  ایزدی با اعلام این مطلب که امیدوار است تا خلاء حضور اخبار حوزه معاونت معماری و شهرسازی در رسانه ها با نشست های خبری پر شود، گزارش اقدامات حوزه معاونت تحت مسئولیت خود را تشریح کرد و گفت: احیای طرح جامع سرزمین از طریق اقدام مشترک وزارتخانه و سازمان برنامه و بودجه کشور بعد از ۳ دهه از انجام اقدامات موازی با هفدت تدوین سند آمایش سرزمین کشور، ارتقای جایگاه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با تاکید و تمرکز بر سیاستگذاری و طرح موضوعات کلیدی توسعه، ایجاد فضای مشارکت و گفتگو تعامل با حرفه مندان از طریق انجمن صنفی و جامعه مهندسان مشاور بخشی از کارهایی است که در طی یکسال گذشته به سرانجام رسیدند.

  معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: تجدیدنظر در ساختار، محتوا و فرایند برنامه ریزی و طرح ریزی شهری، توجه به ارتقای کیفی معماری از طریق تشکیل کمیته اعتلای معماری، برگزاری مسابقات معماری، مستندسازی و ترویج معماری خوب و اصلاح دستورالعمل ها و ضوابط ساختمانی از دیگر کارهایی است که انجام شد.

  این مقام مسئول تهیه و تدوین دستورالعمل تشخیص بناهای شاخص و گردش کار تصویب آنها و نقد و آسیب شناسی نحوه تفکیک اراضی شهری در توده گذاری ۶۰-۴۰ را از دستاوردهای تجدیدنظر در ساختار، محتوا و فرایند برنامه ریزی و طرح ریزی شهری برشمرد.

  دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران گفت: ترویج گفتمان سازی به منظور افزایش مطالبه گری در جامعه، تقویت نظارت و پایش تحولات شهری از طریق  حمایت از دیده بانان شهری، ارتقای نقش حرفه مندان از طریق پیوست ۶ قراردادهای تیپ ۱۲، تشکیل نهاد برنامه ریزی و توسعه در کلانشهرها از جمله در تهران، کرج، اصفهان و همدان در یکساله دولت دوازدهم انجام شد.

  ایزدی استفاده از ظرفیت های موجود ادغام دو حوزه راه و شهرسازی را نیز تشریح کرد و از راه اندازی کمیته های مشترک، تدوین و اجرای برنامه های مشترک با حوزه حمل و نقل خبر داد. وی گفت: معماری راه، منظر ریلی، کمیته ایستگاه های راه آهن، ترمینال های فرودگاه و تدوین سند راهنمای TOD از جمله استفاده از ظرفیت های ادغام دو حوزه راه و شهرسازی بود.

  معاون وزیر راه و شهرسازی در حوزه حمایت از برنامه های بازآفرینی شهری نیز توضیحاتی را ارایه کرد و گفت: اولویت بخشی و حمایت از سیاست بازافرینی شهری با هدف ارتقای کیفیت زندگی در شهرهای کشور از طریق تجدیدنظر در شیوه شناسایی محدوده های هدف، تصویب سیاست بازافرینی رودکنارها، نظارت و مراقبت از ثروت های فرهنگی-تاریخی با لغو نامه ها و مصوباتی که موجب تخریب میراث فرهنگی خواهند شد و حمایت از حفاظت باغ ها و زیست بوم های شهری و روستایی از دیگر اقداماتی است که در یکساله دولت دوازدهم انجام دادیم.

  ایزدی ادامه داد: پیگیری و اجرای قانون جابه‌جایی پادگان‌ها با تاکید مقام معظم رهبری و تصویب طرح‌های انتقال پادگان‌های ارومیه، اصفهان و خرم آباد از جمله اقداماتی است که در این زمینه انجام داده‌ایم.

  وی افزود: تشکیل شورای ساماندهی پایتخت و ارایه راهکارهای اجرایی برای ارتقای کیفیت زندگی در کلانشهر تهران، سیاستگذاری و نظارت بر تحقق برنامه های حفاظت از بافت ها و آثار تاریخی- فرهنگی همچون تجدیدنظر در طرح بافت پیرامون حرم مطهر رضوی، لغو مصوبه کمیسیون ماده ۵ شهرسازی، پیگیری جلوگیری از تخریب کارخانه حریربافی چالوس، اصلاح طرح تعریض و تخریب محله باغی شهر قزوین و مصوبه حفاظت از گورستان های تاریخی از دیگر کارهایی است که انجام شده است.

  معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین راهبری پروژه های طراحی فضاهای شهری در راستای ارتقای کیفیت فضاهای شهری را از دیگر اقدامات برشمرد و گفت: اقدامات ترویجی و چاپ کتاب، انعقاد تفاهم نامه همکاری به منظور تبادل دانش با دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، برنامه ریزی و اجرای جشنواره مهندسی برای سال ۱۳۸۹، راه اندازی پایگاه داده مکانی، ایجاد ارتباط سازنده با مراجع قضایی تاثیرگذار در حوزه اجرا و نظارت بر اجرای طرح های توسعه شهری از قبیل دیوان عدالت اداری و دادستانی از دیگر اقدامات است.

  از دیگر اقدامات معاونت معماری و شهرسازی در یکسال گذشته، بازنگری در ضوابط و مقررات مرتبط با حفظ و نگهداری باغات و فضای سبز شهری با رویکرد حفظ حداکثری باغات و عرصه ای سبز در شهرها، پیگیری تدوین ضوابط عام بلندمرتبه سازی در اجرای مصوبه شورای عالی و به منظور شکل دادن به چارچوب کلان ساخت و ساز ساختمان های بلند در سطح شهرهای کشور، نهایی کردن سامانه مکانیزه گردش کار کمیسیون های ماده ۵ شهرهای کشور و تصویب اجرای آن در مراکز استان های کشور  در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران.

  همچنین از دیگر اقداماتی که توسط دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری تشریح شد می توان به تهیه نقشه پهنه بندی گسل های زلزله در شهرهای مختلف و تدوین ضوابط و دستورالعمل های ساخت وساز و تصویب در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران شامل شهرهای تهران، کرمان، مشهد، زنجان و کرج اشاره کرد.

  همچنین، رویکرد قاطع شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در برخورد با ساخت و سازهای خلاف در خارج از محدوده شهرها و اتخاذ سیاست عدم تطهیر خلاف های مربوط به ساخت و ساز به طور مثال موضوعات مشابه مربوط به شهرهای شیراز و مرند، تلاش شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در اصلاح فرآیندهای تصویبی مراجع خود از جمله کارگروه امور زیربنایی و شهرسازی استان ها و کمیسیون های ماده ۵، برنامه ریزی و هماهنگی لازم به منظور کنگره ملی دیده بان شهری پاییز ۹۸ به منظور استفاده از نهادهای مردمی و غیردولتی برای نظارت بر اجرای طرح های توسعه و عمران و بررسی و تعیین تکلیف طرح های جامع کلانشهرهای کشور از جمله اهواز، زاهدان و ابلاغ طرح جامع تبریز در کنار ده ها و طرح جامع مربوط به شهرهای کوچک.

  نظرات  (۰)

  هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی