رسانه تخصصی معمار شهر

رسانه تخصصی معماری و شهرسازی

رسانه تخصصی معمار شهر

رسانه تخصصی معماری و شهرسازی

رسانه تخصصی معمار شهر

مطالب و مباحث تخصصی معماری و شهرسازی و دیگر علوم وابسته را با ما مطالعه نمایید...
در اين وب
در كل اينترنت
 • قالب وبلاگ
 • تبلیغات

  طبقه بندی موضوعی
  نویسندگان

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به خواهش از وزیر راه برای آتش بس با وزارت راه و شهرسازی جزئیات اختلاس جدید در این سازمان را تشریح کرد و گفت: بخشنامه آخوندی برای ارجاع نظارت کار نظام مهندسی لغو شود.

  اعلام آتش بس نظام مهندسی ساختمان تهران با وزارت راه/ تشریح اختلاس جدید

  به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در فاصله کمتر از یکماه مانده تا برگزاری هشتمین دوره انتخابات هیئت مدیره سازمان‌ نظام مهندسی و در روزهایی که موضوع برداشت از حساب سازمان نظام مهندسی تهران و واریز آن به حساب برخی افراد خبرساز شده، احمد خُرم پس از حدود 75 روز از انتصاب جنجالی به ‌عنوان رئیس سازمان نظام مهندسی استان پایتخت اولین نشست خبری خود را برگزار کرد.

  وی با یادآوری این‌که 23 سال از عمر نظام مهندسی می‌گذرد، گفت: در این مدت مقررات ملی ساختمان حاکم شده، نظارت‌های شکل گرفته و ساخت و سازها تا حدودی از آیین‌نامه های موجود بالاتر است. اوایل انقلاب بساز بفروش‌ها بزن درویی ساختمان می‌ساختند اما الان بسیاری از سازندگان ساختمان‌های لاکچری می‌سازند

  وی بیان کرد: فضای ساخته شده برای نظام مهندسی فضای مناسبی نیست، وقتی با نظام پزشکی مقایسه می‌کنیم. وزارت بهداشت با تمام قدرت پشت نظام مهندسی پزشکی حمایت می‌کند. پزشکان برای این‌که مالیات ندهند ویزیت خود را نقدی دریافت می‌کنند که خلاف است. ولی وزارتخانه پشت این قضیه ایستاد اگر این کار را نمی‌کرد فضای بی اعتمادی و تخلف کردن و عادی شدن تخلف حاکم می‌شد. وزیر بهداشت اعلام کرد سازمان مالیاتی کار خودش را بکند که حرف درستی بود. قانون نباید در زندگی مردم کنکاش کند سازمان مالیاتی باید ترتیبی اتخاذ کند تا مالیات دریافت شود.

  وی به خاطره‌ای در این رابطه اشاره کرد و افزود: این مسئله فقط در ایران نیست، در آلمان بنده مراجعه کردم همه مراحل درمان به صورت نقدی دریافت شد که برای فرار از مالیات بود.

  *انتقاد رئیس نظام مهندسی از مچ‌گیری‌ها

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در ادامه یادآور شد: به شورای انتظامی نظام مهندسی مراجعه کنید ملاحظه خواهید کرد که 200 تا 300 نفر پرونده -تخلف- دارند و برای آنها حکم صادر شده است. از چه جامعه‌ای از جامعه 120 هزار نفری. عادت داریم مسائل منفی را مُد کنیم و مچ گیری کنیم. باید طراحی ساختار کرده و سیستم را اصلاح کنیم و افشاگری می‌کنیم. به جای مذاکره و جمعبندی درست استفاده کردن از تریبون همدیگر را محکوم می‌کنیم. این باعث ایجاد جو منفی شده و امیدها به یاس تبدیل می‌شود.

  خرم با اشاره به این‌که به خاطر دارید که چه جَوی برای 5 درصد حق الزحمه مهندسان به وجود آمد، اظهار کرد: این اقدام باعث شد تا اعتماد به جامعه مهندسی خدشه‌دار شود. به اتفاق آقای بیطرف خدمت آقای وزیر رسیدیم همان زمانیکه هجمه سنگینی روی سازمان بود. از وزیر راه خواهش کردیم آتش بس اعلام کند. در این راستا 5 نفر از سامان نظام 5 نفر وزارتخانه روی آیین‌نامه کنترل و بازرسی ساختمان، نظارت، وجوه دریافتی و.. کار خود را آغاز کردند. در این رابطه سه جلسه برگزار شده و متاسفانه حدود 2 ماه است که این جلسات تعطیل شده است، این جلسات باید به صورت هفتگی برگزار شود و حرف‌ها شنیده شود. مصوبه هیئت وزیران است که باید حرف بخش خصوصی شنیده شده و در بخشنامه‌ها لحاظ شود.

  وی تاکید کرد: کمیسیون 5 بعلاوه 5 به همین دلیل تشکیل شده و از وزارتخانه هر هفته این جلسه برگزار شود تا 8 مورد مناقشه انگیز بین ما و وزارت راه برطرف شود.

  *ضرورت شفاف‌سازی

  رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران در ادامه با اشاره به این‌که مبارزه با فساد و تبعیض مسئله کلی کشور است، گفت: طرحی برای جلوگیری از تبعیض وجود ندارد،‌این قوه آن قوه را محکوم می‌کند آن قوه دیگری. این‌که هیچکدام وظیفه خود را انجام نمی‌دهد. مبارزه با فساد تبعیض یک اراده عمومی می‌خواهد و طرح برنامه لازم دارد. 

  خرم با اشاره به راه‌های مبارزه و پیشگیری با فساد، افزود: اولین چیزی که جلوی فساد را می‌گیرد و مسیر تخلف را کور می‌کند؛ الکترونیک کردن و آی تی بیس کردن امور است. باید دخالت انسان‌ها با توجه به حجم وسیع اطلاعات و ارتباطات سریع در امور به حداقل برسد. با این کار هر چیزی وارد یک پارچ بلوری می‌شود که همه اجزای آن هویداست.

  وی با بیان این‌که در وزارت راه و ترابری سابق سیستم ETS را پیاده کردیم و ایمنی به گونه ای بود که اگر کسی در مناقصه دخالت می‌کرد تمام دستگاه آلارم می‌داد، اظهار کرد: این سیستم در سال 82 راه‌اندازی شد که با آمدن دولت نهم این سیستم برچیده شد و الان باید هر روز انتظار تخلف در مزایده‌ها و مناقصات را داشت. دومین روش پیشگیری با فساد این است که فرآیندها کوتاه شود؛‌هر چه سرعت انجام کار بالاتر باشد فساد آن کمتر است.

  وی به نمونه‌ای در سازمان نظام مهندسی ساختمان اشاره کرد و گفت: پرداخت حق الزحمه مهندسان به طور میانگین 50 روز زمان می‌برد؛ این فسادآور است. با این کار مهندس به قرض و گرفتاری می‌افتد حاضر می‌شود مبلغی را پرداخت کند تا حق الزحمه خود را دریافت کند. در هفته اول تصمیم گرفتیم این زمان را کاهش دهیم. در جلسه‌ای عنوان شد این 50 روز را در صورت هماهنگی به 30 روز برسانیم . در جلسه دوم که فشار روی مدیران گذاشته شد اعلام شد دو هفته‌ای می‌توانند حق الزحمه را ازد کنند، حق الزحمه‌ای که حق ناظر است مال دولت و سازمان نیست.

  *پرداخت حق‌الزحمه مهندسان در یک روز

  وی ادامه داد: در جلسه سوم (یکماه پیش) به این جمع‌بندی رسیدیم که باید حق الزحمه به روز پرداخت شود.

  رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران با یادآوری این‌که اعلام شد یک روزه پاسپورت صادر می‌شود، تصریح کرد: اما نان عده‌ای به طولانی شدن این روند بود که الان 30 روز زمان می‌برد.

  خرم با بیان این‌که مورد سوم برای جلوگیری از فساد آدم سالم است، اظهار کرد: باید معیشت آدم سالم تامین شود، اگر این‌گونه نباشد فساد به وجود می‌آید. فساد در دستگاه‌های نظارتی اپیدمی شده این دستگاه‌ها باید سالم باشند. دستگاه فاسد باعث ترویج فساد می‌شود.

  وی با اشاره به فساد 40 میلیاردی سازمان نظام مهندسی اظهار کرد: این تخلف در قوه قضاییه در دست بررسی است و هنوز حکمی صادر نشده است. پرونده 4 سال است که در قوه قضاییه گیر کرده است. پول مذکور بلوکه شده که البته سود آنرا دریافت می‌کنیم. نحوه هزینه کرد این سود یک بحث است و این‌که سود نگیریم از هر مرجعی صادر شود که سود نگیریم شائبه ایجاد می شود. سود بانکی سپرده‌های حق الزحمه را در یک حساب خاص واریز می‌کنیم.

  وی درباره اختلاس 7 میلیارد تومانی جدید از سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و در پاسخ به تسنیم در خصوص جزئیات این تخلف گفت: با جعل امضای بنده و یک فقره از چک‌ها هم که بدون امضا بنده - چک‌ها در بانک صادرات نقد شده است.

  *بازگشت 7 میلیارد تومان پول اختلاس شده در 4 روز

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با یادآوری این‌که با این اقدام سریع روی این قضیه، سازمان در شعبه بانک صادرات حضور یافت، تاکید کرد: اول حدود 3.5 میلیارد تومان کشف شد. نایب رئیس سازمان در بانک مستقر شد به همراه حراست و تمام چک‌های بالای 50 میلیون تومان را بازدید کردند که 7 فقره چک هم در این بازدید کشف شد که مجموعا مبلغ 7 میلیارد و 200 میلیون تومان تا عصر 5 شنبه به حساب سازمان برگشت. هم زمان شکایت کردیم منتها با صحبت با متخلفان و برخورد مثبت با آنها اعلام شد اگر پول را برگردانید قطعا تخفیف در مجازات خواهید داشت. تا الان تقریبا همه پول برگشت داده شده است.

  خرم بیان کرد: در این اختلاس دو سه نفر از کارکنان  دخیل بوده‌اند که هنوز مشخص نیست بانک دخالت داشته یا خیر. در  انتهای بازجویی می‌توان در این رابطه قضاوت کرد.

  وی این را هم گفت که سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در 5 تا 6 بانک حساب دارد. 

  وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگر تسنیم مبنی بر این‌که نظام مهندسی ساختمان استان تهران چه میزان سپرده در بانک‌های مختلف دارد ابراز بی اطلاعی کرد و افزود: رقم سپرده‌ها را نمی‌دانم ولی می‌توانم بپرسم و اطلاع دهم.

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به از دستور کار خارج شدن بررسی آیین نامه کنترل ساختمان در هیئت دولت، گفت: بخشنامه وزیر راه و شهرسازی درباره ارجاع نظارت کار کم لن یکن خواهد شد.

  به گزارش خبرنگار مهر، احمد خرم در نشست خبری با بیان اینکه حق الزحمه مهندسان ناظر در گذشته به طور میانگین ۵۰ روز طول می کشید تا طی ۶ مرحله پرداخت شود گفت: در حال حاضر سه هفته است که به طور روزانه حق الزحمه مهندسان ناظر پرداخت می شود.

  وی افزود: زمانی که پرداخت طولانی می شود، مهندس به مشکل می افتد و حاضر است مبلغی بدهد که حق الزحمه اش آزاد شود. از آنجا که این فرآیند فسادآور بود و از سوی دیگر حق الزحمه نظارت، سهم ناظر است و به سازمان تعلق ندارد توانستیم کاری کنیم پرداخت حق الزحمه مهندسان ناظر همان روز پرداخت شود.

  هرکس کمتر از ۵میلیون حقوق بگیرد ممکن است دچار فساد شود

  وی از دیگر مظاهر فساد را حقوق کم کارکنان مربوطه دانست و اظهار داشت: متوسط زندگی شهری ۵ میلیون تومان است و کسی کمتر از این رقم بگیرد باید انتظار تخلف از او داشت. همچنین فساد در دستگاه های نظارتی، اپیدمی شده و دستگاه های نظارتی نمی توانند به خوبی بر دستگاه های اجرایی نظارت داشته باشند.

  او ادامه داد: وزیر دادگستری انگلیس می گفت در طول ۴۰ سال یک قاضی پیدا کردیم که فساد اداری داشت و آن هم با توبیخ و درج در پرونده برطرف شد در حالی که در ایران در یک سال ۱۶۸ قاضی اخراج شدند، ۵۰۸ قاضی حکم قضایی گرفتند و تعداد بیشتری، بازخرید شده و عدم صلاحیت قضاوت و وکالت شان اعلام شد یا مثلا در فرانسه درسال ۵۰۰ پرونده قضایی تشکیل می شود اما در ایران ۱۷ میلیون پرونده قضایی داریم یعنی به طور میانگین هر خانواده دو پرونده در دستگاه قضایی دارد.

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران یادآور شد: وقتی تخلف ساختمانی دیده می شود یک سال طول می کشد که تا پرونده شاکی بررسی، تشکیل و حکم صادر شود در حالی که باید مانند جرایم رانندگی هر تخلف ساختمانی درجا برایش حکم صادر شود. تخلف اگر زمان دار شد باعث گسترش آن می شود.

  پرونده اختلاس ۴۰ میلیاردی به کجا رسید؟

  وی در پاسخ به پرسشی درباره سرانجام پرونده اختلاس ۴۰ میلیارد تومانی در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: چهار سال است که این پرونده در دستگاه قضایی در جریان است و هنوز برای آن حکمی صادر نشده است.

  خرم درباره اخذ سود از سپرده های بانکی سازمان نظام مهندسی گفت: اینکه سود نگیریم شائبه ایجاد می شود اما اینکه سود را باید چه کنیم و یا اینکه باید به مهندسان بدهیم که برای اشتغال آنها هزینه شود هنوز تعیین تکلیف نشده است. سودهای بانکی سه ماه است که در یک حساب خاص که هزینه نمی شود در حال نگهداری است.

  وی در خصوص اختلاف جدیدی که در سازمان نظام مهندسی کشف شده، تصریح کرد: ۷.۵ میلیارد تومان طی چند فقره چک که یکی از آنها امضای مرا جعل کرده بودند از سازمان خارج شده است که طی بازرسی اول ۳.۵ میلیارد تومان کشف شد.

  خرم افزود: در مراحل بعدی نایب رئیس سازمان نظام مهندسی استان به همراه حراست این استان دربانک مربوطه مستقر شدند و تمام چک های بالای ۵۰ میلیون تومان را بازدید کردند که طی این بازدید ۷ فقره چک کشف شد و مبلغ اختلاس به ۷.۵ میلیارد تومان رسید.

  به گفته این مقام مسئول در آن زمان با متخلفان صحبت و اعلام شد اگر مبالغ را برگردانند در حکم آنها تخفیف داده می شود که تاکنون از ۷.۵ میلیارد تومان ۷.۲ میلیارد تومان طی ۴ روز برگشت داده شده است. به دستگاه قضایی شکایت کرده ایم و در حال بازجویی از متخلفان هستند.

  دوشغله نیستم

  خرم درباره شائبه دوشغله بودن خود، گفت: من در انجمن صنفی انبوه سازان هفته ای دوبار حضور دارم اما در نظام مهندسی تهران هر روز حاضر می شوم. ۱۵ سال است که هیچ کار دولتی ندارم. از انجمن انبوه سازان استان تهران نیز هیچ حق جلسه ای دریافت نمی کنم.

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران درباره اجرای بخشنامه وزیر راه و شهرسازی مبنی بر حذف کسر ۵ درصد از حق الزحمه مهندسان ناظر اظهار داشت: کسر درصدی از این حق الزحمه در قانون دیده شده است. بعضی استان ها مصوبه مجمع عمومی برای اجرای کسر ۵ درصد را ندارند و نباید این مبلغ را از حق الزحمه مهندسان کسر کنند اما استان تهران از استانهایی است که این مصوبه را از مجمع عمومی گذرانده است.

  وی افزود: قانون موظف است به سازمان های نظام مهندسی استان ها کمک نقدی و تأسیساتی مانند زمین بکند ولی تاکنون دولت یک ریال به نظام مهندسی نداده است.

  خرم در خصوص اجرای انتخابی سیستم اجرایی کار تصریح کرد: در حال حاضر این سیستم برای ناظران حقوقی در حال اجرا است و تنها می توانند یک پروژه را انتخاب کنند. اما نظر وزارتخانه این است که این محدودیت برداشته شده و هر سازمان هر تعداد پروژه که می خواهد بردارد.

  احتمال ابطال بخشنامه آخوندی

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره احتمال ابطال بخشنامه های وزیر راه و شهرسازی به نظام مهندسی، تأکید کرد: طی فرصتی که با یکی از کارشناسان ارشد و یکی از مدیران کل معاونت حقوقی ریاست جمهوری داشتم اعلام کردم که نظر کارشناسی ما این است که بخشنامه وزیر راه و شهرسازی مبنی بر واگذاری سیستم ارجاع کار به کارفرما، محمل قانونی ندارد و اجرای کار به عهده نظام مهندسی است. قراراست این مسئله درهفته های آتی اعلام و بخشنامه مربوطه کان لم یکن اعلام شود.

  استعفا نمی دهم

  خرم در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص درخواست تعدادی از اعضای هیئت مدیره این سازمان مبنی بر استعفای وی از ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به دلیل وضعیت جسمانی خاطرنشان کرد: اگر آدم سالم پیدا کردید که از ۷ صبح تا ۸ شب در محل کار خود حاضر باشد از هیئت دولت تا سایر دستگاه ها و سازمان ها به من معرفی کنید تا به او جایزه بدهم.

  نظرات  (۰)

  هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی