وبلاگ معمار شهر

اخبار و مطالب معماری و شهرسازی ایران و جهان

وبلاگ معمار شهر

اخبار و مطالب معماری و شهرسازی ایران و جهان

مطالب و مباحث تخصصی معماری و شهرسازی و دیگر علوم وابسته را با ما مطالعه نمایید...
در اين وب
در كل اينترنت
 • قالب وبلاگ
 • تبلیغات

  طبقه بندی موضوعی

  برنامه های منطقه ای

  ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۰

  معمارشهر: برنامه های منطقه ای مناطق جغرافیایی را فراتر از مرزهای واحدهای دولتی می گذارد اما دارای ویژگی های مشترکی است که ممکن است اجتماعی ، اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی ، مبتنی بر منابع طبیعی باشد یا توسط حمل و نقل تعریف شود. آنها اغلب به عنوان اسکلت یا چارچوبی برای برنامه های دولت محلی و برنامه های ویژه منطقه ای ، ارائه مفروضات ، پیش بینی ها و استراتژی های یکپارچه عمل می کنند. اطلاعاتی که در زیر می آید از انجمن برنامه ریزی آمریکا اقتباس شده است

  تعریف منطقه

  عوامل زیر ممکن است یک منطقه را تعریف کنند:

   

  • ویژگی های جغرافیایی و توپوگرافی ، به ویژه حوزه های آبخیزداری

  • مرزهای سیاسی ، به ویژه مرزهای شهرستان

  • الگوهای حمل و نقل ، به ویژه الگوهای مربوط به سفر به محل کار

  • تأسیسات سرویس دهنده منطقه ، مانند بیمارستان ها ، فرودگاه ها ، پایانه های راه آهن و تصفیه خانه های فاضلاب

  • مشکلات اجتماعی ، اقتصادی و زیست محیطی به هم پیوسته

  • توزیع جمعیت

  • روابط بین دولتی موجود ، معمولاً به صورت توافق نامه های کتبی بیان می شود

  • محدوده کلانشهر یا منطقه شهری که توسط دفتر سرشماری ایالات متحده مشخص شده است

  • مرزهای موجود سازمان های برنامه ریزی منطقه ای یا چند قضایی یا ارائه خدمات ، مانند مناطق فاضلاب منطقه ای

   

   

  برنامه های عملیاتی منطقه ای

  آژانس های برنامه ریزی منطقه ای ممکن است برنامه های عملیاتی منطقه ای را برای پوشش موضوعات خاص مانند پارک ها و فضای باز ، دوچرخه سواری ، آب ، فاضلاب بهداشتی و تصفیه فاضلاب ، تأمین و توزیع آب ، مدیریت پسماند جامد ، فرودگاه ها ، کتابخانه ها ، ارتباطات و سایر موارد تهیه کنند. به عنوان مثال ، یک طرح فاضلاب منطقه ای وسیله ای است که برای اطمینان از حل اختلافات در مورد حوزه قضایی که فاضلاب و امکانات تصفیه فاضلاب را به مناطق در حال توسعه ارائه می دهد ، استفاده می شود. معمول ترین برنامه کاربردی منطقه ای ، یک برنامه حمل و نقل منطقه ای است. برای اطلاعات بیشتر به برنامه های حمل و نقل در این فصل مراجعه کنید.

  طرح مسکن منطقه ای

  تعدادی از ایالت ها ، از جمله کالیفرنیا و نیوهمپشایر ، به تهیه نقشه های منطقه ای نیاز دارند. به طور کلی ، آژانس های برنامه ریزی منطقه ای این طرح ها را برای ارزیابی نیاز فعلی و احتمالی مسکن در سطح منطقه ، به ویژه مسکن ارزان قیمت تهیه می کنند. به طور معمول ، آنها اهداف عددی مسکن را تعیین می کنند تا در برنامه های دولت محلی گنجانده شوند.

  در نیوجرسی ، برنامه ریزی مسکن منطقه ای به عهده آژانس ایالتی ، شورای مسکن ارزان قیمت است که تخصیص مسکن "با عادلانه" را برای مسکن ارزان قیمت برای هر دولت محلی تهیه می کند. طبق قانون نیوجرسی ، دولت های محلی پس از آن موظفند سایت هایی را برای مسکن ارزان قیمت شناسایی کنند و اقدامات لازم را برای رفع موانع انجام دهند تا فرصتی واقع گرایانه برای ساخت یا بازسازی چنین مسکونی فراهم شود.

   

  طرح جامع منطقه ای

  این طرح جامع منطقه ای برای پرداختن به امکانات یا منابعی است که بیش از یک حوزه قضایی را تحت تأثیر قرار داده و پیش بینی های اقتصادی ، جمعیتی و استفاده از زمین را برای هدایت برنامه ریزی های محلی ارائه می دهد ، به طوری که برنامه های محلی و تصمیم گیری های برنامه ریزی با مجموعه ای از مشترکات فرضیات در نتیجه ، یک برنامه جامع منطقه ای الگوی شماتیک بیشتری از توسعه را در یک طرح جامع محلی ارائه می دهد.

  به عنوان مثال ، در یک طرح جامع منطقه ای ، الگوی استفاده از زمین به طور کلی ساده است ، زمین را به شهری و روستایی مشخص می کند ، با یک نشانه کلی از سلسله مراتب مراکز فعالیت. چنین مراکزی ممکن است اهدافی برای تحولات مسکونی ، اداری ، تجاری و صنعتی با پشتیبانی بیشتر توسط ترانزیت باشد که برای خدمت به بخش قابل توجهی از منطقه انجام می شود. در اینجا ، هدف استفاده از برنامه منطقه ای به عنوان وسیله ای برای هدایت سرمایه گذاری دولتی و خصوصی برای اطمینان از وقوع چنین توسعه ای است.

  هم آژانس های دولتی و هم سازمان های خصوصی می توانند برنامه های منطقه ای تهیه کنند. در واقع ، گروه های خصوصی اولین برنامه های منطقه ای واقعی را تهیه کردند ، یکی در سال 1909 برای منطقه شیکاگو و دیگری در سال 1929 برای منطقه شهر نیویورک. طرح شیکاگو کار برنامه ریزان دانیل برنهام و ادوارد بنت بود و بودجه آن را کلوپ تجاری داد. کمیته برنامه منطقه ای نیویورک و مناطق اطراف آن ، یک گروه خصوصی که تلاش های وی توسط بنیاد راسل سیج تأمین می شد ، از سال 1929 یک طرح منطقه ای چند حجمی برای کلانشهرهای نیویورک تهیه کرد.

  منابع: مک ، استوارت (ویرایش ژنرال). 2002. کتاب راهنمای قانونگذاری در حال رشد SmartSM: اساسنامه مدل برای برنامه ریزی و مدیریت تغییر. 2 جلد شیکاگو: انجمن برنامه ریزی آمریکا.

  نظرات  (۰)

  هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی