رسانه تخصصی معمار شهر

رسانه تخصصی معماری و شهرسازی

رسانه تخصصی معمار شهر

رسانه تخصصی معماری و شهرسازی

رسانه تخصصی معمار شهر

مطالب و مباحث تخصصی معماری و شهرسازی و دیگر علوم وابسته را با ما مطالعه نمایید...
در اين وب
در كل اينترنت
 • قالب وبلاگ
 • تبلیغات

  طبقه بندی موضوعی
  نویسندگان
  هنوز فضاهای مغفول بسیاری وجود دارد که باید برای این عزیزان مناسب سازی شود. بخشی از این کار در شورای چهارم انجام شد و انتظار می رود در شورای پنجم نیز نگاه مثبتی در این خصوص وجود داشته باشد و این مسیر را ادامه دهند. قطعا تا نقطه مطلوب و رسیدن به جایی که سالمندان و معلولان بتوانند براحتی از فضای شهر استفاده کنند فاصله بسیار داریم اما بر اساس برنامه باید این کار را تکمیل کنیم تا سالمندان هم بتوانند به آسانی در شهر تردد کنند.

  تهران با شهر مناسب سالمندان فاصله زیادی دارد

  به گزارش تیترشهر،‌ شهر مناسب سالمند شهری است که در همه بخش ها و تاسیسات زیربنایی، ملاحظات خاصی برای بهره مندی سالمندان در نظر گرفته شده است، شهری که سالمندان درآن از نعمت وجود خانه های مناسب سازی شده برخوردارند و در استفاده از امکانات و تسهیلات شهری کوچکترین مشکلی ندارند، به عنوان مثال برای رفت و آمد درون و برون شهری از خودروهای مناسب سازی شده بهره گرفته و ایمنی کامل در عبور و مرور دارند.

  بر کسی پوشیده نیست که شهر تهران نه تنها برای سالمندان بلکه برای عموم افراد شهر مناسب نبوده و از فضاهای شهری مناسبی برخوردار نیست.با توجه به مشکلاتی که این شهر را احاطه کرده از جمله آلودگی هوا و ترافیک به نظر می رسد مسوولان شهری توجه چندانی به بهسازی فضای شهری جهت سالمندان ندارند اما باید این نکته را مد نظر داشت که مسوولان شهری باید پاسخگوی همه نیازهای شهروندان باشند و با الویت بندی به همه مسائل رسیدگی کنند.

  در زمان مدیریت قالیباف بر شهرداری تهران تمرکز بیشتر بر ساخت بزرگراه ها و پل ها گذاشته شد و مسوولان از پرداختن به مسائل جزئی تر اما مهم و تاثیرگذار غافل ماندند.البته ابوالفضل قناعتی عضو هیات رئیسه شورای چهارم شهر تهران معتقد است در دوره گذشته اقدام هایی جهت مناسب سازی فضای شهری انجام شده و شورا نیز مصوباتی در این خصوص داشته است. وی در گفت و گو با تیتر شهر توضیحات بیشتری در این زمینه ارایه کرد.به گفته قناعتی در شهر مناسب سالمندان‌، پارک ها و میادین ، فضاهای سبز و معابر عمومی ، مناسب استفاده سالمندان و دارای مراکز ویژه ای برای گذران اوقات فراغت سالمندان است و با توجه به نیاز و امکانات منطقه ، امکانات ویژه ای را در اختیار سالمندان قرار می دهد.در واقع فضای شهری ایده‌آل فضایی است که در آن عدالت شهروندی رعایت شده باشد و تمامی شهروندان، حتی اقشار آسیب‌پذیر، بتوانند از این فضا استفاده کنند.

  اقدام های مدیریت شهری تا کنون کافی نبوده است

  قناعتی با اشاره به اقدام های انجام شده در شورای چهارم اظهار داشت: در شورای چهارم چندین مصوبه در زمینه مناسب سازی هندسی معابر جهت سهولت تردد کهنسالان و همچنین معلولان و روشندلان داشتیم و اعتباری را نیز برای آن در نظر گرفتیم اما عمل کردن به این مصوبه نگاه مدیریت یکپارچه شهری را می طلبد.مدیریت یکسری ازموضوعات که به شهر بر می گردد در اختیار مدیریت شهری قرار دارد و شهرداری موظف است اقدام هایی را در این خصوص انجام دهد. علاوه بر این به یکسری از اماکن نیز مجوزهای لازم داده شده تا بتوانند مسیرهای ورودی مجتمع های اداری و تجاری را مناسب سازی کنند.

  وی با تاکید بر کافی نبودن این اقدام ها تصریح کرد: هنوز فضاهای مغفول بسیاری وجود دارد که باید برای این عزیزان مناسب سازی شود. بخشی از این کار در شورای چهارم انجام شد و انتظار می رود در شورای پنجم نیز نگاه مثبتی در این خصوص وجود داشته باشد و این مسیر را ادامه دهند. قطعا تا نقطه مطلوب و رسیدن به جایی که سالمندان و معلولان بتوانند براحتی از فضای شهر استفاده کنند فاصله بسیار داریم اما بر اساس برنامه باید این کار را تکمیل کنیم تا سالمندان هم بتوانند به آسانی در شهر تردد کنند.

  بیشترین مشکلاتی که سالمندان در فضاهای شهری عنوان کرده ا ند، عبارتند از شلوغی معابر و ترافیک و سرعت زیاد ماشین ها، آلودگی هوا، کثیفی معابر و فضاها و ناهمواری مسیرها. تعدادی نیز به مشکلاتی چون نبودن پل عابر پیاده، کمبود فضای سبز، زیاد بودن فاصله دسترسی تا امکانات و تسهیلات عمومی، مبلمان شهری نامناسب، عبور موتورسیکلت ها، وجود جوانان شرور و بیکار، عدم رعایت حق و حقوق سالمندان توسط مردم وکمبود تسهیلات عمومی اشاره کرده اند که بیان کننده این واقعیت است که علاوه بر طراحان، مدیریت شهری نیز نقش مهمی را در ایجاد فضاهای شهری مطلوب ایفا می کنند.

  توجه به پارک ها و مبلمان شهری

  یکی از محیط هایی که سالمندان بیشتر وقت خود را در آنجا می گذرانند پارک های محلی است.در این پارک ها توجه به مبلمان شهری و وجود تفریحات و امکانات ورزشی مناسب با شرایط سالمندان از نکات مهمی است که باید مورد توجه مسوولان شهری قرار گیرد. عضو هیات رئیسه شورای چهارم در پاسخ به این که آیا در دوره قبل جهت افزایش امکانات پارک ها برای سالمندان اقدامی در شهرداری صورت گرفت یا خیر عنوان کرد: در شورای چهارم با پیگیری اعضا در یکسری از پارک ها و فضاهای دیگری که سالمندان می توانند اوقات فراغت خود را در آن بگذرانند امکانات تفریحی و ورزشی کار گذاشته شد و حتی به دلیل محدودیت ورزش بانوان پارک هایی به بانوان اختصاص داده شد تا به راحتی بتوانند درآن ورزش کنند.

  وی ادامه داد:در برخی پارک ها نیز مسیر سلامت تعبیه شده تا سالمندان به راحتی بتوانند در یک مکان امن پیاده روی کنند.

  آلودگی هوا، مهم ترین تهدید سالمندان

  وی با بیان این که مشکلات شهر بسیار زیاد است و ما در شورای قبل بر اساس الویت بندی به مشکلات رسیدگی می کردیم، گفت: قطعا در شورای جدید نیز الویت بندی انجام خواهد شد. البته نمی خواهم بگویم که مناسب سازی فضای شهری برای سالمندان موضوع مهمی نیست اما سالمندان ما اکنون با مشکلات مهم تری مواجه هستند. آلودگی هوا خطری است که بیشتر از همه سالمندان را تهدید می کند بنابراین باید تدابیری برای رفع آلودگی هوا در نظر گرفته شود تا سالمندان شهر بتوانند از منزل بیرون بیایند و از امکانات شهر استفاده کنند. در واقع کاهش آلودگی هوا ، رفع ترافیک و توسعه حمل و نقل عمومی تاثیر مهمی در زندگی این عزیزان دارد.

  قناعتی ادامه داد: شورای پنجم حتما در امتداد کد پروژه هایی که جهت رفاه سالمندان تعریف کرده ایم اعتبار خاصی برای این منظور در نظر خواهند گرفت تا به استانداردها در این زمینه نزدیک شویم.

  نظرات  (۰)

  هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی