رسانه تخصصی معمار شهر

رسانه تخصصی معماری و شهرسازی

رسانه تخصصی معمار شهر

رسانه تخصصی معماری و شهرسازی

رسانه تخصصی معمار شهر

مطالب و مباحث تخصصی معماری و شهرسازی و دیگر علوم وابسته را با ما مطالعه نمایید...
در اين وب
در كل اينترنت
 • قالب وبلاگ
 • تبلیغات

  طبقه بندی موضوعی
  نویسندگان
  ساختمان پلاسکو از زمانی که به روی زمین فروریخت؛ دستخوش التهابات و کشمکش های زیادی بین سازمان های متولی بود. از عملیات اطفای حریق این ساختمان در همان ساعات اولیه آتش سوزی تا عملیات آوار برداری، رسیدگی به مشکلات کسبه پلاسکو و در نهایت ساخت دوباره این ساختمان قدیمی در طول یک سال اخیر خبرهای زیادی در صدر اخبار حوزه شهری رسانه ها و مطبوعات قرار گرفت.

  بنیاد مستضعفان طبق قوانین شهری پلاسکو را می سازد/ اختلاف نظر شهرداری، شورا، بنیاد و میراث فرهنگی برای ساخت دوباره پلاسکو

  به گزارش تیتر شهر: اواخر سال گذشته بود که بنیاد مستضعفان تصمیم گرفت تا دوباره پلاسکوی دیگری را در زمین خالی این ساختمان قدیمی بنا کند. طرح اولیه بنیاد این بود که برای حضور دوباره تمامی کسبه 4000 متر زمین به نام پارکینگ اکبری که در کنار مجموعه تاریخی ژاندارک در پشت ساختمان پلاسکو را برای تامین 1200 واحد تجاری خریداری و در طراحی اولیه ساختمان برای ساخت یک مجموعه تجاری متصل به ساختمان اصلی در نظر بگیرد.
  اما این اقدام بنیاد مستضعفان با مخالفت هایی از سوی حافظات میراث فرهمی، اعضای شورای شهر و سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت.
  به همین دلیل طبق پیش مجوزی که معاون وقت شهرسازی و معماری شهرداری تهران به مالک این زمین داده بود، مقرر شد تا ساختمان جدید پلاسکو به مانند ساختمان قبلی در ارتفاع ساخته شود.
  طبق طرحی که بنیاد به معاونت شهرسازی و معماری و کمیسیون ماده 5 ارائه داده بود، قرار بود تا 5 طبقه از پاساژ پلاسکو که از حادثه آتش سوزی جان سالم به در برده بود تخریب شود و یک بار دیگر این ساختمان از ابتدا ساخته شود.
  اما اعتراض کسبه این بخش و همراهی اعضای شورای شهر مبنی بر اینکه باید این بخش از ساختمان پلاسکو حفظ و تخریبی انجام نشود؛ پیشنهاد شورای شهر این بود که این بخش از ساختمان نیز حفظ شود. به همین دلیل بود که مراسم کلنگ زنی پلاسکو که قرار بود همزمان با سالروز حادثه اتش سوزی انجام شود، به وقت دیگری موکول شد.
  هر چند رئیس سازمان بنیاد مستضعفان در مصاحبه های خبری خود اعلام کرده بود که طرح نهایی این ساختمان در جریان یک مسابقه بین طراحان و معماران مطرح استخراج شده است و طرحی نیست که تنها منافع مالی و تجاری در آن به نفع مالک در نظر گرفته شود؛ اما برخی حتی به برگزاری این مسابقه نیز ایراداتی را گرفته بودند.
  با پادرمیانی استاندار تهران بود که یک بار دیگر ساخت پلاسکو به سر زبان ها افتاد. اواسط خردادماه بود که محمد حسین مقیمی در یک گفت و گو ی خبری اعلام کرد که باید مراسم کلنگ زنی و ساخت این ساختمان برای بیرون امدن کسبه ان از بلتکلیفی هر چه زودتر برگزار شود.
  ورود استانداری تهران به حل معضل ساخت پلاسکو
  اما این خبر استاندار تهران یک بار دیگرز با واکنش اعضای شورای شهر تهران روبه رو شد. به گونه ای که سخنگوی شورای شهر تهران در اعتراض به انجام این اقدام در تذکر خود در صحن علنی شورای شهر تهران یادآور شده بود: در روز عید فطر کلنگ آغاز عملیات اجرایی پلاسکو زده شد اما این اتفاق تعجب آور بود چرا که نه جواز آن صادر شده و نه نقشه مصوب دارد و حتی درخواستی از سوی مالک برای تشکیل پرونده در کمیسیون ماده پنج نیز داده نشده است. وجود ساختمان شمالی، سرانجام پارکینگ اکبر و ... از جمله ابهاماتی است که باید برطرف شود و احتمالا به نظر می‌رسد با اطلاع شهرداری یک چنین اتفاقی صورت گرفته است.
  به اعتقاد علی اعطا؛ برگزاری مراسم کلنگ زنی بر خلاف ماده 100 قانون شهرداری‌هاست چرا که انجام هر گونه عملیات اجرایی بعد از گرفتن پروانه باید انجام شود. به همین دلیل  هر چه سریعتر شهرداری باید سیر قانونی ساخت و ساز این ساختمان را آغاز کند و متاسفانه شهرداری در دوره جدید صرفا یک جلسه کمیسیون ماده 5 را تشکیل داده است.
  اما در مقابل نمایندگان مجلس نیز در جهت حمایت از کسبه بلاتکلیف ساختمان پلاسکو با انتقاد از شهرداری تهران و بنیاد مستضعفان خواستار این موضوع شده بودند که بخش خصوصی کار ساخت این ساختمان را به دست بگیرد.
  به گفته کیان پور، نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس، استفاده از توان بخش خصوصی سرعت بیشتری به ساخت پلاسکو می دهد.
  بنیاد مجوز تجهیز کارگاه را دارد
  اما با پیگیری های خبرنگار تیتر شهر با مسئولان بنیاد مستضعفان مشخص شد که برگزاری مراسم کلنگ زنی در روز عید سعید فطر  با حضور سعیدی کیا رئیس این سازمان طبق پیش مجوز پروانه ساختی که در زمان معاونت مهدی حجت به این سازمان انجام شده است.
  به گفته یکی از مدیران این سازمان درست است که به صورت نمادین کلنگ ساخت دوباره این ساختمان خاطره انگیز به زمین زده شد اما طبق مجوز شهرداری تهران بنیاد مستضعفان امکان تجهیز کارگاه قبل از انجام هر گونه عملیات عمرانی را دارد.
  نکته قابل تامل این است که کسبه پلاسکو از حرکت بنیاد برای ساخت این ساختمان بعد از یک سال و اندی توقف خوشحال هستند و در مرامس کلنگ زنی و تجهیز کارگاه پلاسکو نیز حضور داشتند.
   

  بنیاد مستضعفان طبق قوانین شهری پلاسکو را می سازد/ اختلاف نظر شهرداری، شورا، بنیاد و میراث فرهنگی برای ساخت دوباره پلاسکو

  در این مراسم سعیدی کیا، رئیس سازمان بنیاد مستضعفان اعلام کرد: طی توافق صورت گرفته که به زودی از سوی استانداری به تمام ذینفعان ابلاغ می شود، برج پلاسکو ساخته و به ذینفعان تحویل داده می شود. ساختمان ۵ طبقه شمالی توسط خود کسبه و با هزینه خودشان و مجوزهایی که کسب می کنند بازسازی خواهد شد.
  رحیمی مسئول پروژه احداث ساختمان پلاسکو در جمع کسبه نیز توضیح داده بود: پس از کش و قوس فراوان سه روز پیش بین همه ذینفعان پلاسکو توافق صورت گرفت و قرار شد ساختمان ۵ طبقه ضلع شمالی برج پلاسکو با شرایط بنیاد مستضعفان به کسبه ساکن واگذار شود و بنیاد مستضعفان ساختمانی در ۱۵ طبقه و ۵ طبقه منفی با کاربری پارکینگ در محل برج سابق احداث کند. بنیاد مستضعفان از پارکینگ اکبر به عنوان کارگاه احداث برج استفاده می کند.
  در واقع این بخش از اظهار نظرهای مسئولان بیناد مستضعفان نشان می دهد که بنا بر نظر سازمان میراث فرهنگی، شورای شهر و شهرداری تهران مبنی بر حفظ ضلع شمالی ساختمان ؛ ساخت برج پلاسکو روی این 5 طبقه انجام خواهد شد و حال سوال این است که با توجه به آسیب جدی ای که این بخش از ساختمان در جریان آتش سوزی و آوار برداری وارد شده است، آیا این اقدام در اینده حادثه ناگوار تری را برای کسبه ایجاد نمی کند.
  به هر حال بخش شمالی این ساختمان در دهه 40 ساخته شده، با اسکله فلزی برج جدید پلاسکو حتما اسکه متفاوت تری را دارد و از بتن در ساخت آن استفاهد می شود همین مساله اضافه باری را به ساختمان آسیب دیده و قدیمی بخش شمالی وارد نمی کند.
   
  بنیاد مستضعفان به دنبال اجرای قوانین شهری در ساخت پلاسکو
  یکی از مدیران بنیاد مستضعفان که تمایلی به بردن نامش نداشت، در پاسخ به این سوال خبرنگار تیتر شهر گفت: رئیس بنیاد مستضعفان تصمیم دارد تا تصمیمات شهرداری و قوانین شهری را در ساخت مجدد این ساختمان اجرا کند. اگر وزارت کشور و شهرداری تهران تصمیم گرفت که تراکم این ساختمان به چه اندازه و  شکلی باشد، همان توسط بنیاد اجرایی خواهد شد.
  به گفته وی؛ در واقع بخش شمالی پلاسکو در دهه 40 ساخته شده است و اگر تصمیم مدیریت شهری به حفظ این بخش و مرمت آن نبود حتما این کار انجام می شود. حتی اگر بر اثر بروزحوادث طبیعی و غیر طبیعی مشکلی برای این بخش از ساختمان  ایجاد شود نیز شهرداری تهران و شورای شهر باید پاسخگو باشند چرا که آنها تصمیم گرفتند تا ضلع شمالی حفظ و مرمت شود.
  این مدیر بنیاد مستضعفان درباره تصمیماتی که شهرداری تهران در گذشته در مورد ساخت پلاسکو گرفت هبود بیان کرد: در ابتدا قرار بودتا ساختمان پلاسکو 8 طبقه ساخته شود. برای تامین 1200 واحد از بین رفته این ساختمان بنیاد تصمیم گرفت تا زمین پارکینگ اکبری را که در مجاورت محدوده تاریخی ژاندارک قرار دارد، به مساحت 4000 متر مربع خریداری کرده و به مجتمع پلاسکو اضافه کند.
  حتی در زمانی که مهدی حجت معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران بود، تصمیم گرفته شد تا بخشی از پلاسکو که در این زمین ساخته می شود برای حفظ حریم مدرسه و کلیسای ژاندارک به شکل «کنگره» ساخته شود. در این صورت تعرضی به حریم میراثی این محدوده نیز وارد نشده و شکل ساختمان جدید پلاسکو نیز مطابق با بناهای تاریخی مجاور خواهد شد.
   

  بنیاد مستضعفان طبق قوانین شهری پلاسکو را می سازد/ اختلاف نظر شهرداری، شورا، بنیاد و میراث فرهنگی برای ساخت دوباره پلاسکو

  اما بعد از اعتراض سازمان میراث فرهنگی، شورای شهر و شهرداری تهران این تصمیم نیز عوض شد و معاون شهردار سابق تهران اعلام کرد که ساختمان پلاسکو می توان به مانند ساختمان قدیمی در ارتفاع ساخته شود. در واقع تصمیم جدید شهرداری این بود که ساختمان جدید پلاسکو یک برج 15 طبقه ای باشد که اتفاقا روی بخش شمالی باقی مانده از ساختمان قبلی ساخته شود.

  طبق این اعلام نظر دیگر بنیاد به افزودن زمین پارکینگ اکبری به ساختمان پلاسکو نیازی ندارد. طبق مجوز پیش پراونه اولیه شهرداری تهران که تا دو سال نیزاعتبار دارد تجهیزا کارگاه و حتی حفاری ساختمان جدید می تواند توسط بنیاد انجام شود.

  نظرات  (۰)

  هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی